27.11.2020

Tivels אתר החדשות | טכנולוגיה לאינטרנט

אתר החדשות, טכנולוגיה לאינטרנט על כל בארץ ובעולם ליצור בלוג בחינם, איך להכין ארוחה, לבשל אוכל, חדשות מעולם האופנה, היופי, הקולנוע, התיאטרון והאדריכלות, אופנה, מוסיקה, יופי, מגמות, מערכות יחסים, מוזיקה לאייפון, הורדת שירים ,להורדה שירים

הקול נדם: 30 למותה של קרן קרפנטר

הקול נדם: 30 למותה של קרן קרפנטר

השבוע לפני 30 שנה (ה-4 לפברואר 1983) נפטרה קרן קרפנטר, הצלע הנשית בהרכב הסבנטיז הנצחי 'הקרפנטרס' וכנראה אחת הזמרות הטובות בכל הזמנים.
כמתבקש, הזכרת השם 'הקרפנטרס' מעלה מספר קונוטציות: פופ סכריני מול מוות מאנורקסיה בגיל מוקדם, ארה"ב הלבנה והשמרנית מול התמכרות לכדורים ואיזה Kind of Hush שמתנגן בראש ללא הפסקה. סקירה על חייה של קרפנטר, שנפטרה מכשל לב לאחר שנים שסבלה מהפרעות אכילה חמורות, מגלה שהניגודיות סביב להקת האם לא פסחה על חייה האישיים. מאחורי התדמית המצוחצחת והקול המלאכי הסתתרו הרבה שדים בארון, שהובילו למוות טראגי בגיל 32. כמו כל סיפור הצלחה אמריקאי קלאסי, גם לקרפנטרס הייתה התחלה רעועה, הצלחה אסטרונומית ותהילת רגע, ולבסוף דעיכה ודשדוש מסחרי ואומנותי.
את ה'קרפנטרס' הקים ריצ'רד קרפנטר, אחיה הבכור של קרן ומי שאוּבחן בגיל צעיר כעילוי מוסיקלי ופסנתרן מחונן. באמצע שנות השישים, הקליטו ריצ'רד וקרן, אז זמרת מתחילה ובעיקר מתופפת נלהבת, סקיצות אותן שלחו לכמה חברות תקליטים. הלהקה הטרייה נדחתה באופן עקבי, דחייה שתתברר כטעות מרה במיוחד: אותם שירים בוסריים, שלימים יהפכו להקלטות הראשונות של אחת הלהקות המצליחות בעולם, מצאו את סופם בשריפה שהתרחשה בבית של אחד הנגנים, ולא ראו אור מעולם.
ב-1969 הגיעה החתימה המיוחלת, ואלבום הבכורה 'Ticket to Ride' יצא בקול תרועה חלשה. הוא צעד עד המקום ה 150 במצעד האמריקאי, והותיר אחריו בעיקר את החידוש לקלאסיקת הביטלס. עם-זאת, הוא היווה כרטיס ביקור מצוין להרכב המתחיל, והציג לראשונה כשרון חבוי של קרן הצעירה – תיפוף. קרן הייתה המתופפת הראשית באלבום, תחביב שהיא הפכה לעיסוק מקצועי שבא לידי ביטוי גם באלבומם הבא, 'Close To You'. השירה של קרן הוּקלטה למעשה מאחורי מערכת התופים, כשהיא מגדירה את עצמה כ'מתופפת ששרה'. באופן הדרגתי, ככל שהקרפנטרס עלו והצליחו כך הלך ודעך תפקידה של קרן כמתופפת, והיא 'הוּשלכה' לקדמת הבמה לתפקד כזמרת בלבד. נגנים שעבדו עם ההרכב באותם ימים מספרים על הבעייתיות של הצבת בחורה קטנטנה מאחורי סט תופים מאסיבי, ועל-כך שהיא הייתה כמעט בלתי-נראית בהופעות. בין אם זו הסיבה האמיתית, או בין אם מדובר בסתם שוביניזם על רקע בחורה ששוברת מוסכמויות, קרן הפסיקה לתופף באופן רשמי אחרי האלבום השני.

'Close To You' בהופעה, 1971:

שנת 1970 היוותה שנת מפנה עבור הקרפנטרס: אלבומם השני יצא והפך את האחים לתופעה של ממש: הוא טיפס עד המקום השני במצעד המכירות, הניב להיטי ענק ('Close To You' ו-'We've Only Just Began') ובעיקר הביא לקדמת הבמה את הקול הצלול והחד-פעמי, זה שזכור עד היום כאחד הקולות הנשיים המיוחדים אי-פעם. הקרפנטרס אוּמצו בחום ע"י 'יושבי הפרברים' האמריקאיים, שהתמוגגו מהתדמית הנקייה והפסטורלית, זו שהייתה כ"כ שונה מתקופת וודסטוק וילדי הפרחים, הסמים והרוק'נ'רול. המוות של צעירים כמו ג'ופלין והנדריקס והפסיכדליה שנשמעה מכל פינה גרמו למעמד הבורגני לחבק את האחים הנוצרים, שנראו כמו הילדים של השכן ממול. דווקא ההתפוצצות המוסיקלית של שנות השישים והשבעים, שנראתה ע"י רבים כמתירנית ומינית מדי, הזניקה את הקרפנטרס למעמד של כוכבי-על. אבל עם ההצלחה מגיע התיאבון, או להפך, במקרה של קרן קרפנטר: ככל שהצמד זכה לחשיפה רחבה יותר כך הלכה קרן והצטמקה, תרתי משמע. דיאטות חריפות ושימוש במשלשלים הביא אותה במהלך שנות השבעים למשקל של 41 קילו בלבד, אנורקטית לכל דבר, בימים בהם כמעט ולא הייתה מודעות למחלה הקשה. ההתמודדות עם המחלה הייתה מוּצנעת ולא עוררה דיון ציבורי, מה שאיפשר, למרות הכל, על שמירת התדמית החלקה של האחים.
בהובלתו של ריצ'רד, שפיתח התמכרות משלו בשלב זה לכדורי שינה, הקרפנטרס המשיכו בתחילת הסבנטיז עם הקו המוסיקלי הבטוח איתו פרצו, ושיחררו שירים נפלאים ועל-זמניים כמו 'For All We Know', 'Rainy Days and Mondays', 'Yesterday Once More', 'Top of the World' המתקתק והשיר היפה ביותר בעולם – 'Superstar'. האחים לבית קרפנטר הפכו לשם ידוע בכל בית אמריקאי, ואף היוו מקור לחיקויים רבים ותופעת 'אחים מזמרים', כשהידועים ביותר היו דוני ומרי אוסמונד. בשלב זה, קרן 'הוּדרה' לחלוטין מתפקידה כמתופפת והתמודדה עם רזון בלתי נתפס, וזה הוביל בסופו של דבר, באופן עקיף, לקריסתה בתחילת שנות השמונים.

'Superstar':

בחלק השני של שנות השבעים הקרפנטרס החלו לאבד מכוחם: אלבומם 'A Kind of Hush' מ-1976 טיפס רק עד המקום ה-33 במצעד המכירות, ואחריו כל אלבומיהם (עד 'Made In America' מ-1981) לא זכו להצלחה משמעותית. דווקא אז החלה קרן בתהליך שיקום עצמי, וניסתה מספר פעמים להעלות במשקל ולהתייצב מבחינה גופנית. עם דעיכת הקריירה של הצמד היא אף הקליטה אלבום סולו, בו ניסתה לראשונה לנער מעליה את תדמית הילדה הטובה, ולהכניס מקצבים של דיסקו ולירקיס מיני. אותו אלבום נגנז בגסות ע"י חברת A&M, שאף דרשו מריצ'רד וקרן לשלם להם 'פיצויים' עבור ההקלטות הגנוזות. הוא יצא לראשונה רק בשנת 1996.
קרן קרפנטר נפטרה בפברואר 1983, השבוע לפני שלושים שנה, ורק שבוע לפני יום הולדתה ה-33. היא עברה אירוע לב לאחר שהעלתה במשקל באופן משמעותי וכנראה מהיר מדי, ואחרי שנים של רזון חריג, דווקא עלייה לא-מדודה במשקל היא זו שהביאה אותה לקריסה. ניתן רק לדמיין אילו עוד פנינים היא הייתה מקליטה בשנים שעוד חיכו לה, ולאילו חומרים מרתקים הייתה יכולה להגיע אם רק הייתה נותנת ביטוי ביצירתה גם לצד האפל שלה, זה שהוביל אותה לשנים של הרס וחורבן עצמי וטוּטא מתחת לשטיח, בתקופה בה הקרפנטרס נחשבו לילדי פלא תמימים. עם-זאת, ולמרות שהיא עברה את גיל 27, אי-אפשר להתעלם מהטרגיות במוות שלה ובאובדנה לתעשיית המוסיקה העולמית. עם צלילות ווקאלית שלא שוחזרה מאז וספק אם תשוּחזר בעתיד, קרן קרפנטר הייתה, ללא ספק, סופרסטאר. 
(נכתב ע"י: תומר קטרי)

'Now', ההקלטה האחרונה של קרן קרפנטר: