28.11.2020

Tivels אתר החדשות | טכנולוגיה לאינטרנט

אתר החדשות, טכנולוגיה לאינטרנט על כל בארץ ובעולם ליצור בלוג בחינם, איך להכין ארוחה, לבשל אוכל, חדשות מעולם האופנה, היופי, הקולנוע, התיאטרון והאדריכלות, אופנה, מוסיקה, יופי, מגמות, מערכות יחסים, מוזיקה לאייפון, הורדת שירים ,להורדה שירים

הפתעת השנה: על ליידי גאגא בפארק/ עודד רגב

הפתעת השנה: על ליידי גאגא בפארק/ עודד רגב

כל נתוני הפתיחה היו נגד. ליידי גאגא הגיעה לישראל לאחר קיץ ארור במיוחד בשל המבצע/מלחמה, אחרי אלבום שלישי שלא הצליח (שני שירים חזקים בהתחלה, 'Gypsy' המוצלח לפני הסיום ו-' Applause', הסינגל הראשון שהתקבל באדישות יחסית בעולם), כשבמקרה הטוב רוב הקהל מכיר שיר אחד ממנו, ומתוכו היא מבצעת לא פחות מ-11 שירים מתוך סך 15 שירי האלבום. הקהל בהופעות לרוב מאבד סבלנות כשאמן מבצע הרבה שירים חדשים גם מאלבומים מצליחים, אז מה הסיכוי שהקהל פה ייצא מרוצה מהופעה כזאת? גבוה מאוד מסתבר.

נתוני הפתיחה הלא מעודדים הנ"ל השפיעו על כמות הכרטיסים שנמכרה (כ-23,000) וגם מועד ההופעה במוצאי שבת בוודאי תרם לכך. אני מניח שהמועד היה אילוץ עקב לוח הזמנים של הסיבוב (כמו במקרה הרולינג סטונס במוצאי שבועות), אחרת לא ברור למה לקיים מופע כשקהל דתי או קהל שלא בא לו לבלות שעות על הכבישים ופקקים לא יוכל לבוא אליו (אי אפשר היה להגיע מרחוק בזמן להופעה בתחבורה ציבורית).

הכול היה נגד ההופעה… עד שהיא התחילה. כבר מהרגע הראשון החששות התבדו. למרות פתיחה של חמישה שירים מהאלבום החדש, השירים שלאו דווקא עבדו באלבום, נשמעו ונראו מצוין על הבמה יחד עם תלבושות צבעוניות, וידאו ארט מושקע, נגנים טובים ותאורת לייזרים מרהיבה. השיר 'Venus' (השיר השני באלבום) הוא זה שבלט ברצף הזה.

כשהגיעו הלהיטים בכלל כבר לא היה על מה לדבר, והרצף של 'Just Dance' ,'Poker Face' ו-'Telephone' הקפיץ את כל הפארק. אם יש חיסרון בולט להופעות פופ זה שאין כמעט סטיות מרשימת השירים הקבועה ואתה לפעמים מרגיש שאין קשר בין המופע שאתה חוזה בו לקהל, כלומר זה לא מרגיש חי. אתמול זה לא קרה והפתעה הייתה… ועוד איך.

מכל המקומות בעולם, טוני בנט בחר להופיע יום אחרי גאגא דווקא בישראל, ממש רגע לפני שיוצא לשניהם אלבום משותף (23.9). לכן הקהל זכה לבונוס שחרג לחלוטין ממבנה ההופעה כששניהם הופיעו יחד על הבמה. דברים כאלה קורים לפעמים באנגליה או בארה"ב, לא בארץ!

מיד אחרי ההפתעה הזאת חזרנו ללהיטים עם 'Paparazzi' ואחרי עוד שיר מהחדש ('Do What U Want'), הגיע עוד בונוס לא צפוי שאני אפילו לא יודע אם הקהל היה מודע לו. בסיבוב הזה גאגא לא ביצעה עדיין את הבלדה המצוינת שלה 'You And I', להיט גדול מהאלבום הקודם, אבל גם במקרה הזה צ'ופרנו וקיבלנו ביצוע מעולה. עוד חשש מוקדם שלי היה מהעובדה שידעתי ש-'Born This Way' יבוצע בגרסה אקוסטית ולא בגרסה הרגילה בה הוא התפרסם, אבל הביצוע השקט היה אחד משיאי הערב.

כך נמשכה ההופעה עם שילוב מוצלח של שירים חדשים ללהיטים. אחרי 'Alejandro', 'Bad Romance', 'Applause ו-'Swine' היו כמה דקות של שקט ארוך מעבר למקובל ונראה היה כי המופע המושלם יסתיים בפתאומיות מאכזבת. כמובן שגם החשש הזה התבדה וגאגא חזרה לפסנתר לבצע את 'Gypsy'. השיר שנפתח כבלדה יפה מסתיים בסגנון דומה ללהיט 'Edge Of Glory' והיווה סיום מושלם לערב מושלם.

פופ מהווה אומנות שנוטים לזלזל בה. גם כאחד שאוהב פופ, אני לא יכול להתווכח עם כך שיש לא מעט כוכבי פופ, בעיקר בשנים האחרונות, שמצדיקים את הזלזול הזה. הרבה פעמים הכול נראה כהצגה חלולה ולא אמינה. אתמול זה לא הרגיש ככה. אין לי מכונת אמת לבדוק אם הדמעות של גאגא בסיום היה אמתיות או לא, אבל אני האמנתי לה הערב.

לא הרגשתי שהיא באה לצאת לידי חובה ולקחת את הכסף אלא היא באה מאהבה אמתית למה שהיא עושה וכשהיא מדברת ל"מפלצות הקטנות שלה" (הכינוי לקהל המעריצים שלה) היא מדברת מהלב. דווקא בגלל שהיא לא נשאה איזה נאום חלול על שלום במזרח התיכון אלא על דברים שמדברים אליה זה הרגיש אמתי (לא שיש דבר רע בנאום שלום, כל עוד זה אמתי).

גאגא ניצבת בפני צומת דרכים בקריירה. אחרי שפרצה בסערה עם האלבומים 'The Fame' ו-'The Fame Monster', היא המשיכה את ההצלחה עם האלבום הכי טוב שלה לטעמי 'Born This Way', אבל לאט לאט ההיסטריה דעכה ובאלבום האחרון, כאמור, הסינגל הראשון וגם האלבום התקבלו באדישות יחסית.

האלבום המשותף עם טוני בנט שייצא עכשיו עשוי להביא אותה לקהל חדש כמו שעשו אלבומים דומים לרוד סטיוארט (סדרת 'The American Songbook') ולרובי וויליאמס עם שני אלבומי 'Swing When You're Winning' ויוכיחו שוב שמאחורי הרעש והצלצולים יש גם זמרת מוכשרת, אבל המבחן הגדול שלה יהיה האלבום הבא הרגיל שלה. הוא יכריע אם המעידה שלה עם האלבום האחרון הייתה זמנית או ששיא הצלחתה המסחרית מאחוריה.

הרושם שלי הוא שמדובר בזמרת מוכשרת מידי בשביל להעלם ובכל מקרה שהיא יותר מידי אוהבת את מה שהיא עושה. גם אם לא תשחזר את השיאים המסחריים של 'Bad Romance' ו-'Poker Face', אני מאמין שנקבל ממנה עוד דברים טובים. ואם לא? אחרי המופע הנהדר של אתמול, אם היא תהיה מהאמנים שנוחתים פה שנים אחרי שיאם עוד כמה שנים, אני אהיה בהופעה שלה. אם אנחנו מקבלים ממנה כזאת הופעה עם תנאי הפתיחה הקשים שהיו לה, אני נשארתי עם טעם של עוד.
(נכתב ע"י עודד רגב)