27.11.2020

Tivels אתר החדשות | טכנולוגיה לאינטרנט

אתר החדשות, טכנולוגיה לאינטרנט על כל בארץ ובעולם ליצור בלוג בחינם, איך להכין ארוחה, לבשל אוכל, חדשות מעולם האופנה, היופי, הקולנוע, התיאטרון והאדריכלות, אופנה, מוסיקה, יופי, מגמות, מערכות יחסים, מוזיקה לאייפון, הורדת שירים ,להורדה שירים

היי, סנאי! או: הפרעות קשב וריכוז במבוגרים

כולנו מכירות את המושג "הפרעת קשב וריכוז" בהקשר לילדים תזזיתיים עם חדר מבולגן וקוצים בישבן, אבל מסתבר שזו בעיה שלא בדיוק עוברת עם הגיל, ויכולה לעשות לנו המון בלגן בחיינו הבוגרים

"היא לא אוהבת ללמוד", "הילד לא מסוגל לשבת", ואפילו – "הוא לא העיפרון הכי מחודד בקלמר". כך נהגו לפטור הורים ומורים לגבי ילדים שלא הצליחו להשתלב בשיטות החינוך הפרונטליות הנפוצות במחוזותינו. גם כשניתן השם "הפרעת קשב וריכוז" לתופעה, היא עדיין יוחסה לאופי של הילד או לחינוך שקיבל.

הטעות התבררה בסביבות תחילת המאה הנוכחית, כך מספר לנו ד"ר ברוך סטיר, מנהל תחום פסיכיאטריה מחוזי במכבי שירותי בריאות, כאשר התחילו לזהות את הפרעת הקשב והריכוז – או בשמה המקצועי ADD – כהפרעה נוירו-פסיכיאטרית, כזו שיש לה מדדים פיזיים ברורים, וככזאת – הפרעה שניתן לטפל בה בדרכים שונות. מאז, באופן מובן, חקר ההפרעה מעסיק נוירולוגים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים רבים. רובנו עדיין נוהגים לייחס את ההפרעה לילדים בגיל בית ספר, אך בשנים האחרונות גילו החוקרים כי ההפרעה אינה נעלמת עם ההתבגרות ובעצם ממשיכה כל החיים, כאשר היא משפיעה על לחיינו בדרכים שונות ומרובות.

מבוגרים עם ADD סובלים מחוסר ריכוז כללי או לחילופין ריכוז מוגבר הפוגע ביכולת לנהל יותר ממשימה אחת ברגע נתון (צילום: שאטרסטוק)

זה ADD או סתם עייפות?

יש לך חברה שאת חושבת שהיא חסרת אחריות? חבר שנראה שהוא פשוט עצלן? אחות חרדתית? יש מקום לאבחון מחודש. מבוגרים עם ADD מתקשים לנהל את זמנם באופן יעיל, סובלים מחוסר ריכוז כללי או לחילופין ריכוז מוגבר הפוגע ביכולת לנהל יותר ממשימה אחת ברגע נתון. הם שכחנים, מבולגנים, ואימפולסיביים. ואם כל זה לא מספיק, הנוכחות המתמדת של הקשיים האלה עלולה להוביל לדימוי עצמי נמוך, דיכאון וחרדות, והזנחה של בעיות בריאותיות.

מאחר שהביטויים של ADD הם נפשיים התנהגותיים ברובם, אבחון נכון של הבעיה הוא קריטי לא רק לטיפול בה, אלא חשוב מאוד בשביל להבין את עצמנו. המעבר המחשבתי הזה מ"אני עצלנית" ל"יש לי בעיה רפואית שניתן לטפל בה" יכול לעשות פלאים.

איך מאבחנים?

אבחון ההפרעה כולל כמה שלבים. קודם כל, נחמד לדעת שהרשת מלאה בשאלוני עזרה עצמית לאבחון ADD. כדאי למצוא אחד שנוירולוג או פסיכיאטר חתומים עליו ולהתחיל לענות על השאלות. אם התוצאות חיוביות השלב הבא הוא פניה לאיש מקצוע שאמון על אבחון הפרעת קשב – פסיכיאטר או נוירולוג, שמטרתו קבלת תמונת מצב מלאה יותר כיוון שיתכן שהסימנים של בעיית הקשב הם תוצאה של הפרעות אחרות כגון דיכאון, הפרעה נפשית, אנמיה או מחסור בוויטמינים.

יש כיום מגוון פתרונות שיכולים לעזור לך להחזיר את הריכוז ואת השלווה (צילום: שאטרסטוק)

אובחנת עם הפרעת קשב וריכוז. מה עכשיו?

השאלה הראשונה שבוודאי קופצת לראש היא "איך פותרים את הבעיה?", אבל זו לא בעיה שאפשר פשוט לקחת תרופת פלא ולפתור אותה, אלא צריך ללמוד להתמודד אתה באופן יומיומי. ויש איך להתמודד. חשוב לזכור שרוב האנשים הסובלים מההפרעה אינם מודעים באופן מלא להשפעתה על שטחי החיים השונים: עבודה, לימודים, מערכות יחסים חברתיות, משפחה ועוד.

כיום הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא מגוון ורחב ומושפע כמובן מזיהוי שטחי הפגיעה התפקודית. ישנם פתרונות תרופתיים שונים המאפשרים ריכוז בשעת הצורך והתמודדות טובה יותר עם סדר וארגון. הרופא בוחר תרופה מתאימה באופן אינדיבידואלי על מנת לצמצם או להימנע לחלוטין מתופעות לוואי וכדי להשיג תוצאות טובות במינונים הנמוכים ביותר.

עוד שיטה שהוכחה כיעילה ביותר לטיפול בהפרעת קשב במבוגרים היא CBT, טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, המבוסס על התמודדות יומיומית עם קשיים ספציפיים, ולא על חיפוש של המקורות שלהם. שיטה זו עוזרת לאמץ הרגלים חדשים שיוכלו לסייע עם הסימפטומים הרגשיים של ההפרעה.

ולבסוף – תמיד תוכלי להתנחם במחקרים השונים שטוענים כי לבעלי הפרעות קשב וריכוז יש אינטליגנציה גבוהה יותר בממוצע. גם זה משהו, לא?

לחצי למידע נוסף על מכבי שירותי בריאות

מיטב הכתבות והבלוגים של שירים להורדה: בסלולרי שלך | במייל שלך

מאמרים דומים